Postitatud Lisa kommentaar

Värvide tähendused

Punane
Juba Goethe jaoks oli punane “kõikide värvide kuningas”. Psühholoogid defineerivad punast kui jõu, aktiivsuse ja agressiivsuse värvi. Ruumisisustuses tiivustab see värv erakordselt meie hoogsust ja aktiivsust – seega on see ideaalne värv näiteks peoruumides. Psühholoogilises aspektis on punane armastuse ja tule värv. Agressiivne, jõuline ja võimukas. Meeldib tugevatele, energilistele ja enesekindlatele inimestele. Punane tõmbab meie ümber tähelepanu nagu magnetiga. Ning sageli eelistavad seda ka otsekohesed inimesed, kes ei salli kaude asjade ajamist. Natuke on punane egoistlik värv, kuid selle tumedamad toonid mõjuvad alati rahulikumalt kui eredamad

Kollane
Kollast seostatakse tihti soojuse ja päikesega – planeedi kõige võimsama energiaallikaga. Elamises loob see värv rõõmsa ja sõbraliku õhkkonna ning sobib seetõttu põhjapoolsetesse tubadesse, kuhu päikest ei paista. Söögitoas mõjub ta ergutavalt ja lastetoas lustlik-lõõgastavalt. Hingelises mõttes annab kollane värv juurde alati sära, heatujulisust ja energiat. Kuigi mõnele võib kollane mõjuda ka väsitavalt ja tormlevalt. Kuid igal juhul on kollane värviringi kõige heledam, väljapoole kiirgavam ja säravam värv.

Oranž
Igapäevaelus kuulub oranž pealetükkivamate värvide hulka ning seepärast kasutatakse teda tihti reklaamides. Ruumis mõjub see agressiivselt ja jätab toast väiksema mulje. Kuid ometi on see kollase ja punase segu tähelepanu tõmbav ka riietuses ning arvatakse, et selle kandmine mõjub söögiisule positiivselt ning aitab vältida masendust. Oranzh sümboliseerib ka omandamist ja instinkti. On tundlik ja glamuurne värv.

Roheline
Toas on see sõbralik värv, mis rõhutab seotust loodusega. Rohelist soovitatakse ruumidesse, kus tahaksite end välja puhata või millelegi keskenduda. Rohelist loetakse esoteerilises psühholoogias südame värviks, ning see mõjub värskendavalt ja rahustavalt, sisendades optimismi, sitkust ja kindlustunnet. See on ka harmoonia värv, mis soodutab mõttetegevust ja sümboliseerib elu tõuse ja mõõnu. Sellele värvile omistatakse lahkhelide puhul rahustavat toimet. Samas maksab tähele panna, et rohelises võib inimene mõjuda sellisena, kes ei armasta riski ega uuendusi ning on oma mõtteviisilt pisut konservatiivsusele kalduv.

Valge
Valgega seostatakse tihti puhtust ja vooruslikkust. Ruumides kasutatakse valget standardvärvina ning ruumis ongi see kõige valgusküllasem toon. Selged heledad pinnad loovad neutraalse tausta – tuba jätab külma ja avara mulje.

Valgus ja lumi on need märksõnad, mis seonduvad laiemas mastaabis valgega. Samuti omadussõnadest hele, särav, puhas. Valge on tulevikku vaatav, samas aga mitte midagi lubav ega mitte midagi määrav värv. Valge värvi põhiline omadus on võrdsus. Mütoloogias on valge ühtsuse sümbol. Psühholoogias tähendab valge värv helgust, puhtust, tagasihoidlikkust, õiglust. Valget peetakse ka absoluutse puhtuse värviks.

Allikas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga